Kontakt na katedru
Katedra psychologie PF JU, U Tří lvů 1725/1a, 370 01 České Budějovice
https://www.pf.jcu.cz/cz/fakulta/katedry/katedra-psychologie
Garant přijímacího řízení:
doc. Mgr. Alena Nohavová, Ph.D., anohavova@pf.jcu.cz
Charakteristika studijního programu
Studijní program je určen pro absolventy neučitelských magisterských studijních programů. Vzděláním v programu Učitelství odborných předmětů absolventi získávají odbornou kvalifikaci učitele odborných předmětů zvolené specializace.
Cílem navazujícího magisterského studijního programu Učitelství odborných předmětů (realizovaného v kombinované formě studia) je poskytnout studentům: základní vědomosti a dovednosti z pedagogických a psychologických disciplín potřebných pro výkon učitelské profese; vědomosti a dovednosti v IT oblasti potřebné pro současné trendy digitalizace ve vzdělávání; základní vědomosti a dovednosti z oborů dle specializace vázané na současné kurikulum středních škol; základní orientaci nejenom v klíčových, ale i dynamických a kritických místech kurikula zvolené specializace; reflexi praxe na středních školách (na úrovni pedagogicko psychologické a oborově odborné) a další typy praxe se středoškolskými žáky.
Profil absolventa
Absolvent studijního programu je odborně, osobnostně i didakticky připraven na roli učitele odborných předmětů na střední škole. V souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnicích je kvalifikován pro práci učitele odborných předmětů střední školy dle zvolené specializace.
Další podmínky pro přijetí
Přijímací zkouška je dvoukolová, v prvním kole uchazeči absolvují písemný test z poznatků dle zaměření specializace, na kterou se hlásí. V druhém kole jsou posuzovány studijní předpoklady a motivace ke zvolenému oboru. Obě části přijímací zkoušky jsou vyhodnoceny bodově, přičemž výsledky z nich se nesčítají.
V první části uchazeč absolvuje písemný test ze zvolené specializace. Test obsahuje celkem 15 otázek. Uchazeč může získat 0–15 bodů. O postupu do 2. kola rozhoduje pořadí uchazečů v první části z dané specializace. Podle pořadí postupuje 10 uchazečů z každé specializace. Výsledné pořadí v dané specializaci je zveřejněno pod oborovým číslem uchazeče na učebně, ve které je realizovaný test.
Ústní pohovor je zaměřený na studijní předpoklady (0–50 bodů) a motivaci ke zvolené specializaci (0–50 bodů). Ústní pohovor probíhá ve stejný den jako písemný test. Uchazeč může získat 0–100 bodů. Minimální hranice pro výsledné přijetí je 50 bodů.
Uchazeč je povinen prokázat totožnost dle opatření o přijímání ke studiu čl. 15 odst. 7 (občanský průkaz či cestovní pas).
Další důležitá sdělení uchazečům
Obecná pravidla přijímací zkoušky naleznete v čl. 15 opatření o přijímání ke studiu
Dokument, kterým se prokazuje dosažení předchozího stupně vzdělání, je uchazeč povinen vložit (dle čl. 3, odst. 7 vyhlášky o přijímacím řízení) jako přílohu k elektronické přihlášce ke studiu do IS STAG ve formě konvertovaného elektronického dokumentu ve formátu PDF, a to nejpozději do 13. 6. 2025 – blíže https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/czechpoint/autorizovana-konverze-dokumentu
Doporučená literatura k přípravě na přijímací zkoušku
Blahovec, A., & Záhlava, V. (2016).Elektrotechnika I: součástky a obvody, principy a příklady. Informatorium.
Bronček, J., Čillík, L., Kučera, S., Michalík, J., Michalíková, K., Petrík, J., Tunka, L., & Žarnay, M. (2018). B – Stroje a zařízení. Raabe.
Kletečka, J., Fořt, P., & Modráček, O. (2007).Technické kreslení: pro střední odborná učiliště a střední odborné školy. Computer Press.
Krebs, J. (2006). Teorie zpracování nekovových materiálů. Technická univerzita v Liberci.
Mičkal, K., Paňák, R., & Modráček, O. (2008). Technická mechanika I: pro střední odborná učiliště a střední odborné školy. Informatorium.