Pedagogická fakulta JU

Informace o studijním oboru, požadavky k přijímacím zkouškám


Pedagogická psychologie
Zkratka STAG: PPS

Doktorský studijní program v prezenční i kombinované formě se standardní dobou studia 4 roky.

Kontakt na katedru

Katedra psychologie PF JU, U Tří lvů 1725/1a, 370 01 České Budějovice
https://www.pf.jcu.cz/cz/fakulta/katedry/katedra-psychologie
telefon: +420 389 033 233, e-mail: ztrubelova@pf.jcu.cz

 

Garant studijního programu

prof. PaedDr. Iva Stuchlíková, CSc.

 

Charakteristika studijního programu

Čtyřleté prezenční nebo kombinované studium, zakončené státní doktorskou zkouškou a obhajobou doktorské disertační práce. Absolvent získá titul Ph.D.

 

Profil absolventa

Absolventi získávají hluboké znalosti pedagogické psychologie a ve vztahu k jejich disertačním projektům i z oblastí příbuzných disciplín (např. psychologie osobnosti, vývojové psychologie, sociální psychologie, ale i psychoterapie, pedagogiky, speciální pedagogiky). Získávají dobrou orientaci v současných metodologických přístupech k pedagogicko-psychologickému výzkumu, v analytických a meta-analytických postupech a metodách. Osvojují si dovednosti koncipovat výzkumné projekty a řídit jejich realizaci, designovat vhodná metodologická řešení výzkumných pedagogicko-psychologických problémů, pracovat s výzkumnými výsledky, komunikovat je s odbornou komunitou a připravovat jejich využití v pedagogicko-psychologické praxi.

Absolventi jsou způsobilí samostatně vědecky pracovat, jsou připraveni pracovat ve vědeckých týmech a jsou vybaveni znalostmi a dovednostmi potřebnými pro efektivní spolupráci s výzkumníky z příbuzných oblastí i s pedagogy z praxe.

 

Přijímací zkouška

Do studijního programu Pedagogická psychologie budou přijímáni absolventi magisterských studijních programů Psychologie.

Při přijímací zkoušce musí uchazeči prokázat vědomosti, dovednosti a přiměřený rozhled v oboru, dále velmi dobrou orientaci v metodologii oboru a znalost anglického jazyka potřebnou pro porozumění a prezentaci odborné problematiky v angličtině.

Přijímací zkouška je složena ze dvou částí. V první části, která probíhá formou komisionálního posouzení zaslaných podkladů, komise posuzuje uchazečem předložený návrh výzkumného projektu. Druhá část je ústní, prezenční, tj. realizuje se za osobní přítomnosti studenta na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (PF JU). Do druhé části postupují ti uchazeči, kteří uspěli v první části (viz níže). Dílčí výsledky zkoušky se nesčítají do souhrnného bodového skóru, o pořadí uchazečů rozhoduje výsledek ve druhé části zkoušky.

Uchazeči o studium předkládají:

  • přihlášku ke studiu (v elektronické verzi v IS STAG),
  • ověřený opis diplomu a vysvědčení o SZZ,
  • životopis se soupisem odborných aktivit v oblasti psychologie a publikační činností uchazeče,
  • návrh výzkumného projektu z oboru Pedagogická psychologie.

1. První část přijímací zkoušky

V první části zkoušky je komisionálně hodnocen uchazečem předložený návrh výzkumného projektu v oboru pedagogické psychologie. Návrh výzkumného projektu je hodnocen 0–100 body. Pro úspěšné absolvování první části a postup do druhé části zkoušky je nutné získat minimálně 60 bodů.

Návrh výzkumného projektu:

Téma projektu musí souviset tématy řešenými na pracovišti, které jsou k termínu vyhlášení přijímacího řízení dostupné na stránkách Katedry psychologie PF JU, v části „Doktorské studium“. Před předložením návrhu je žádoucí mít předběžný souhlas případného školitele, nejedná se však o podmínku. Písemný návrh výzkumného projektu v rozsahu max. 10 stran uchazeč předkládá spolu s přihláškou ke studiu. Komise hodnotí kvalitu předloženého projektu podle těchto kritérií:

  • objasnění teoretických východisek (max. 20 bodů);
  • formulaci výchozí výzkumné otázky (max. 15 bodů);
  • rámcovou představu o zamýšleném postupu řešení (max. 25 bodů);
  • nástin metodologického uchopení problematiky (způsoby získávání a analýzy dat) (max. 20 bodů);
  • soupis publikací, o které se projekt opírá (max. 10 bodů);
  • zpracování textu - odborný jazyk a citační zvyklosti (APA podle aktuální normy) (max. 10 bodů).

Uchazeči, kteří v první části získají 60 a více bodů, budou o úspěšném zvládnutí první části zkoušky vyrozuměni e-mailem a zároveň budou touto formou pozváni ke druhé části přijímací zkoušky, která proběhne v červnu ve formě ústního pohovoru na PF JU.

2. Druhá část přijímací zkoušky

Ústní pohovor je zaměřen na motivaci uchazeče, na jeho předchozí výzkumné zkušenosti (včetně diplomové práce) a zamýšlený disertační projekt. V odborné diskuzi nad projektem by měl uchazeč prokázat, že se soustavněji zabývá pedagogickou psychologií, že se orientuje v národním i mezinárodním kontextu oboru, že studoval aktuální literaturu. Část pohovoru probíhá v anglickém jazyce.

Pořadí uchazečů je stanoveno na základě jejich bodového zisku při přijímacím pohovoru, v rámci kterého mohou získat 0–100 bodů. Minimální bodový zisk pro přijetí uchazeče je zisk 70 bodů. Tento bodový zisk se vypočítá jako průměr z bodového hodnocení přiděleného jednotlivými členy přijímací komise.

Uchazeč je povinen se na požádání prokázat průkazem totožnosti (občanský průkaz nebo řidičský průkaz či cestovní pas).

Přijatí studenti se stávají členy akademické komunity Katedry psychologie PF JU a podílejí se na její činnosti; prezenční studenti se účastní výukové praxe na Katedře psychologie PF JU v návaznosti na zaměření svého projektu.

Důležité informace

Do doktorských studijních programů přijme Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v přijímacím řízení pro akademický rok 2025/26 maximálně 4 uchazeče.

Uchazeči o studijní programy doktorského studia vykonají přijímací zkoušku podle požadavků uvedených u těchto programů.

 


Kompletní a přesné informace naleznete ve Vyhlášce o přijímacím řízení pro akademický rok 2025/2026 (odkaz níže). Tento portál slouží zejména pro zpřehlednění nabídky a po nalezení vhodného studijního programu doporučujeme ověřit si příslušné informace ještě v následujícím dokumentu.


Vyhláška o přijímacím řízení pro akademický rok 2025/2026