Pedagogická fakulta JU

Informace o studijním oboru, požadavky k přijímacím zkouškám


Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání na 2. stupni ZŠ
Zkratka: AJs

Prezenční studium – 3 roky

Kontakt na katedru

Katedra anglistiky PF JU, U Tří lvů 1/A, České Budějovice, tel.: 387 773 222, e-mail: peclova@pf.jcu.cz

 

Garant přijímacího řízení

Mgr. Jaroslav Emmer, e-mail: emmerj01@pf.jcu.cz

 

Charakteristika specializace

Z hlediska obsahu lze předměty vyučované v rámci bakalářského studia rozčlenit do tří okruhů: 1. praktický jazyk; 2. lingvistika; 3. literatura, historie, kultura a reálie. V závěrečném ročníku posluchači rovněž absolvují oborovou asistentskou praxi. Vzájemný poměr jednotlivých složek studia je po stránce rozsahu výuky i náročnosti nastaven tak, aby posluchač získal vyvážený soubor znalostí a dovedností nezbytných jak pro okamžité uplatnění v praxi, tak pro následné magisterské studium anglistiky, ať už je zaměřené pedagogicky, odborně filologicky, či jinak, a to na domácích vysokých školách i v zahraničí.

 

Profil absolventa

Absolvent je vybaven praktickými jazykovými dovednostmi do té míry, že je schopen porozumět široké škále standardních ústních i psaných projevů v angličtině, a zároveň je schopen vlastní projevy v angličtině srozumitelně a přiměřeně správně formulovat. Kromě toho si osvojil základy jazykovědných a literárněvědných disciplín a má přehled o historii a kultuře anglicky mluvících zemí, což mu umožňuje úspěšně pokračovat ve studiu anglistiky na magisterském stupni, a to nejen v oborech zaměřených pedagogicky. Díky pedagogicko-psychologické složce se absolvent může uplatnit jako asistent pedagoga na ZŠ a vykonávat pomocné výchovné práce zaměřené např. na zkvalitnění společenského chování dětí a žáků, vytváření základních pracovních, hygienických a jiných návyků, individuální práci s dítětem nebo skupinou dětí podle přesně stanovených postupů a pokynů učitele nebo podle stanovených osnov. Může také pracovat jako pracovník mimoškolních zařízení zaměřených na volný čas dětí a mládeže.

 

Další podmínky pro přijetí

Podmínkou přijetí je vykonání písemné přijímací zkoušky. Přijímací zkouška má podobu písemného testu zaměřeného na práci s textem. V lexikálně-gramatické části uchazeč doplňuje do souvislého textu s vynechanými úseky nejvhodnější variantu z několika nabízených možností. V části čtení s porozuměním uchazeč odpovídá na otázky týkající se textu, přičemž volí nejvhodnější variantu z nabízených možností. Maximální možný počet získaných bodů je 100. Hranice úspěšnosti je 66%, tedy 66 bodů. Maturita z anglického jazyka není podmínkou přijetí, náročnost přijímací zkoušky odpovídá úrovni B2 (podle SERR).

 

Další důležitá sdělení uchazečům

Obecná pravidla přijímací zkoušky naleznete v čl. 15 opatření o přijímání ke studiu.

Dokument, kterým se prokazuje dosažení předchozího stupně vzdělání, je uchazeč povinen vložit jako přílohu k elektronické přihlášce ke studiu do IS STAG ve formě konvertovaného elektronického dokumentu ve formátu PDF (viz. Autorizovaná konverze dokumentů https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/czechpoint/autorizovana-konverze-dokumentu) nejpozději do 14. 6. 2024

 

Doporučená literatura k přípravě na přijímací zkoušku

Učebnice angličtiny užívané na středních školách (úroveň B2 podle SERR)


Důležité informace

Do bakalářských studijních programů přijme Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v přijímacím řízení pro akademický rok 2024/25 maximálně 840 uchazečů, z toho nejvýše 500 uchazečů ve studijním programu Oborové studium se zaměřením na vzdělávání na 2. stupni základní školy a nejvýše 10 uchazečů pro každý studijní program zaměřený na učitelství pro střední školy.

Bakalářský studijní program Oborové studium se zaměřením na vzdělávání na 2. stupni základní školy se člení na několik rovnocenných specializací (dříve „studijní obory“), z nichž si uchazeč v rámci přihlášky vybírá v libovolné kombinaci právě dvě specializace.

Bakalářské studijní programy pro přípravu učitelů SŠ předpokládají vždy kombinaci dvou studijních programů, a to v podobě „hlavní studijní program (maior) – přidružený studijní program (minor)“. Uchazeč o tento typ studia tedy podává přihlášku na kombinaci dvou oborů (maior – minor).

 


Kompletní a přesné informace naleznete ve Vyhlášce o přijímacím řízení pro akademický rok 2024/2025 (odkaz níže). Tento portál slouží zejména pro zpřehlednění nabídky a po nalezení vhodného studijního programu doporučujeme ověřit si příslušné informace ještě v následujícím dokumentu.


Vyhláška o přijímacím řízení pro akademický rok 2024/2025