Kontakt na katedru
Katedra anglistiky PF JU, U Tří lvů 1725/1a, 370 01 České Budějovice
https://www.pf.jcu.cz/cz/fakulta/katedry/katedra-anglistiky
Garant přijímacího řízení
Mgr. Jaroslav Emmer, Ph.D., e-mail: emmerj01@pf.jcu.cz
Charakteristika specializace
Z hlediska obsahu lze předměty vyučované v rámci bakalářského studia rozčlenit do tří okruhů: 1. praktický jazyk; 2. lingvistika; 3. literatura, historie, kultura a reálie. V závěrečném ročníku posluchači rovněž absolvují oborovou asistentskou praxi. Vzájemný poměr jednotlivých složek studia je po stránce rozsahu výuky i náročnosti nastaven tak, aby posluchač získal vyvážený soubor znalostí a dovedností nezbytných jak pro okamžité uplatnění v praxi, tak pro následné magisterské studium anglistiky, ať už je zaměřené pedagogicky, odborně filologicky, či jinak, a to na domácích vysokých školách i v zahraničí.
Profil absolventa
Absolvent je vybaven praktickými jazykovými dovednostmi do té míry, že je schopen porozumět široké škále standardních ústních i psaných projevů v angličtině, a zároveň je schopen vlastní projevy v angličtině srozumitelně a přiměřeně správně formulovat. Kromě toho si osvojil základy jazykovědných a literárněvědných disciplín a má přehled o historii a kultuře anglicky mluvících zemí, což mu umožňuje úspěšně pokračovat ve studiu anglistiky na magisterském stupni, a to nejen v oborech zaměřených pedagogicky. Díky pedagogicko-psychologické složce se absolvent může uplatnit jako asistent pedagoga na ZŠ a vykonávat pomocné výchovné práce zaměřené např. na zkvalitnění společenského chování dětí a žáků, vytváření základních pracovních, hygienických a jiných návyků, individuální práci s dítětem nebo skupinou dětí podle přesně stanovených postupů a pokynů učitele nebo podle stanovených osnov. Může také působit jako pracovník mimoškolních zařízení zaměřených na volný čas dětí a mládeže.
Další podmínky pro přijetí
Podmínkou přijetí je vykonání písemné přijímací zkoušky. Přijímací zkouška má podobu písemného testu zaměřeného na práci s textem. V lexikálně-gramatické části uchazeč doplňuje do souvislého textu s vynechanými úseky nejvhodnější variantu z několika nabízených možností. V části čtení s porozuměním uchazeč odpovídá na otázky týkající se textu, přičemž volí nejvhodnější variantu z nabízených možností. Maximální možný počet získaných bodů je 100. Hranice úspěšnosti je 70 %, tedy 70 bodů. Maturita z anglického jazyka není podmínkou přijetí, náročnost přijímací zkoušky odpovídá úrovni B2 (podle SERR).
Další důležitá sdělení uchazečům
Obecná pravidla přijímací zkoušky naleznete v čl. 15 opatření o přijímání ke studiu.
Dokument, kterým se prokazuje dosažení předchozího stupně vzdělání, je uchazeč povinen vložit (dle čl. 3, odst. 7 vyhlášky o přijímacím řízení) jako přílohu k elektronické přihlášce ke studiu do IS STAG ve formě konvertovaného elektronického dokumentu ve formátu PDF, a to nejpozději do 13. 6. 2025 – blíže https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/czechpoint/autorizovana-konverze-dokumentu
Doporučená literatura k přípravě na přijímací zkoušku
Učebnice angličtiny užívané na středních školách (úroveň B2 podle SERR)